13 edycja Festiwalu Kalejdoskop!
PL / EN

democratic body

Teatr Rozbark

„democratic body”

 

Opera i Filharmonia Podlaska, niedziela, 10 kwietnia, godz. 19:30

 

koncepcja, reżyseria, choreografia: ANNA PIOTROWSKA

kreacja i wykonanie: Kamil Bończyk, Wojciech Chowaniec, Szymon Dobosik, Jan Lorys, Tomek Urbański,

Piotr Mateusz Wach

muzyka: Michał Mackiewicz

światła: Anna Piotrowska & Michał Wawrzyniak

scenografia, kostiumy: Anna Piotrowska

obserwatorium krytyczne: Anna Duda, Aleksandra Kranz

współpraca: Przemek Jeżmirski, Bożena Suwaj, Paweł Murlik, Dastin Greczyło

premiera:  29 czerwca 2015 r., Teatr ROZBARK

produkcja: Teatr ROZBARK, Fundacja Rozwoju Tańca _ eferte

projekt współfinansowany przez Urząd Miasta Bytom Wydział Kultury i Sportu

w ramach projektu pt.: „sezon artystyczny eferte_ROZBARK 2015”
 

Spektakl Anny Piotrowskiej pt.: „democratic body” stworzony został z tancerzami, z którymi współpracowała już wcześniej przy przedstawieniu dyplomowym pt.: „Transdyptyk”. Istotny dla nowego przedstawienia był przebieg procesu, w którym artyści przyglądali się wykreowanemu przez Annę Piotrowską określeniu: democratic body. Sam proces twórczy był przestrzenią zdefiniowania w

ciele, czym może stać się tytułowe democratic body. democratic body \db\ – w tym wypadku staje się również „bohaterem” spektaklu, stworzonym z sześciu ciał demokratycznych tworzących jedno wspólne. Potwierdza się reguła, że ciało może być demokratyczne tylko względem innych ciał. Jedno ciało nie jest w stanie stworzyć systemu demokratycznego. \db\ nie ma przeszłości, czyli swoistej tożsamości, która mogłaby stworzyć obawy przed brakiem akceptacji innych demokratycznych ciał. \db\ żyje tu i teraz, nie zajmując się zupełnie przeszłością. W systemie stworzonym przez \db\ jest miejsce na indywidualność, nie ma za to pola na intelektualizację ego. Najważniejsza jest potrzeba, charakterystyczny dla danego momentu nakaz chwili, który określa istnienie ciała demokratycznego. Bierność, obojętność, apatia nie działają w demokratycznym systemie demokratycznych ciał. \db\ jest prostolinijne, nieskomplikowane, nie oczekujące, ciało jest aktywne, realizuje ciągle własne potrzeby. Ciało jest w ciągłym procesie, ono dąży, podejmuje wyzwania. Nie dyskutuje z nimi, akceptując wybory. Ciało demokratyczne nic nie musi. Jest wolne. W systemie democratic body budują się więzi. Całe ciało jest decyzją i jest akceptacją tej decyzji. Co łączy demokratyczne ciała? Na pewno puls i chęć życia, istnienia, lecz nie zawsze wspólnego działania. \db\ nie może istnieć pomiędzy decyzjami – jest za lub przeciw lub może wstrzymać się od głosu. Ciało pomiędzy decyzjami nie musi mieć zdania.

 

 

 

_____________________________________________________________________________

 

Anna Piotrowska - Kierownik artystyczny zespołu Teatru ROZBARK w Bytomiu. Tancerka, choreograf, reżyser, nauczyciel tańca współczesnego, Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca eferte, założycielka „mufmi” w Warszawie (od 1995 r.). Na przestrzeni 20 lat działalności artystycznej lat stworzyła 90 autorskich choreografii i przedstawień. Pomysłodawczyni i koordynatorka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych programów edukacyjno-kulturalnych. We wrześniu 2015 r. spektakl w reżyserii Anny Piotrowskiej i wykonaniu Łukasza Pawłowskiego „toniejestpostawartystyczna! czyli premiery nie będzie!” zdobył Grand Prix XIII Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie i Nagrodę Główną 3. Koszalińskich Ogólnopolskich Dni Monodramu. W tym roku  Anna Piotrowska otrzymała nominację do Nagrody Teatralnej Złota Maska w województwie śląskim za całokształt pracy artystycznej.