13 edycja Festiwalu Kalejdoskop!
PL / EN

Wystawa: Taniec. Kobieta. Mężczyzna. Continuum.

Taniec. Kobieta. Mężczyzna. Continuum.

 

Otwarcie wernisażu: Sala impresaryjna, Spodki, WOAK Białystok, piątek, 8 kwietnia, godz. 18:00

Wystawa: 07-24.04, wstęp wolny

 

      

Wystawa obejmuje 24 fotografie wykonane w trakcie spektakli prezentowanych w ramach dwóch cykli współorganizowanych przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla Tańca w 2014 i 2015 r. w Krakowie. Pierwszy: Portrety. Kobiety w polskiej choreografii (kuratorka: Anna Królica) oraz drugi: Goodbye Superman. Mężczyzna w polskiej choreografii, będący odpowiedzią na pierwszy z nich.

Podążając za pytaniami kuratorów drugiego projektu (Anna Królica, Eryk Makohon i Paweł Łyskawa) również w odniesieniu do kobiet: "Jak rozwija się i dokąd podąża taniec? Jaką rolę pełnili i pełnią mężczyźni w polskim tańcu? Czy są kontynuatorami czy twórcami nowego? O czym tworzą? Męskie ciało jako atrybut w choreografii? Jakie narracje o męskości pojawią się w polskiej choreografii?"  autorka fotografii tych różnorodnych spektakli stawia własne pytanie o uniwersalność tego co kobiece i tego co męskie nie tylko w tańcu ale również w życiu. Jej własna odpowiedź na to pytanie stała się kluczem doboru fotografii prezentowanych na wystawie.

 

 

________________________________________________________________________

 

Katarzyna Machniewicz 

 

Fotografią tańca zajmuje się od 2008 roku. Fotografuje przede wszystkim taniec współczesny. Zdobywała doświadczenie w tej dziedzinie oraz doskonaliła swoje umiejętności fotografując najlepszych artystów polskich i zagranicznych, również w bardzo trudnych warunkach. Jej zainteresowania fotograficzne oscylują aktualnie wokół obrazowania ekspresji ruchowej, odrealnienia ciała, urealniania ekspresji emocjonalnej przez ruch i ciało oraz wpływu ruchu na ciało oraz emocje tancerza.

Jej fotografie były publikowane między innymi w czasopismach polskich i zagranicznych, w materiałach promocyjnych festiwali, na stronach portalu taniecpolska.pl, a także na stronach internetowych artystów, których spektakle fotografowała.

W listopadzie 2015 roku zdobyła główną nagrodę w kategorii "teatralna fotografia sezonu" w Konkursie Fotografii Teatralnej 2015 organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego za zdjęcie wykonane w czasie spektaklu 'ROOM 40' w choreografii Macieja Kuźmińskiego.

Jej prace były prezentowane na wystawie indywidualnej "Rezydencje BalletOFFFestival 2015" w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, na wystawie zbiorowej prac finalistów i uczestników Konkursu Fotografii Teatralnej 16 listopada – 17 grudnia 2015, Galeria Plenerowa – Muzeum Łazienki Królewskie, Al. Ujazdowskie w Warszawie oraz na Wystawie Prac Finalistów prezentowanej w siedzibie Instytutu Teatralnego w dniach 23 listopada 2015 – 23 stycznia 2016.