13 edycja Festiwalu Kalejdoskop!
PL / EN

Taniec jest blisko!

Tegoroczny festiwal „Kalejdoskop” to święto, w którym uczestniczy cały polski taniec. Zaprosiliśmy choreografów z najnowszymi produkcjami tego sezonu, gdyż szczególnie bliska była nam idea twórczego spotkania pomiędzy artystami, widzami i krytykami. W tym roku interesowały nas zarówno międzynarodowe przedsięwzięcia taneczne, jak i niecodzienne powiązania niezależnych choreografów z zespołami instytucjonalnymi. 

Podczas festiwalu zależy nam na szerokiej prezentacji środowiska tanecznego oraz na podjęciu działań festiwalowych, skupionych na tworzeniu wspólnotowości pomiędzy artystami, krytykami, widzami i przyjaciółmi festiwalu. Rokrocznie podejmujemy wyzwanie, aby prezentować najciekawsze produkcje, odzwierciedlające trendy obecne w polskim tańcu. Reagujemy na zmiany i nowe estetyki, będąc jednym z tych festiwali tańca, które stawiają sobie za cel obserwowanie i wspieranie najnowszych tendencji w tańcu. Dążymytakże do integracji środowiska tanecznego, zrzeszając wokół festiwalu zarówno praktyków, jak i teoretyków. Proponujemy bogaty program towarzyszący, którego głównym celem jest oswojenie widzów z ideą tańca współczesnego oraz poznanie jego przedstawicieli w sytuacjach nieformalnych podczas wspólnych lunchów.

Wśród międzynarodowych projektów pragniemy zwrócić uwagę na spektakl „Object”, produkcję izraelsko-holendersko-rosyjską, której twórcami są Uri Ivgi i Johan Greben, choreografowie na co dzień związani z Holandią, a do niedawna pracujący w Polsce w bytomskimTeatrze Tańca i Ruchu „Rozbark”. „Object” jest głosem interwencyjnym w sprawie kulturowego postrzegania kobiet. Spektakl został nagrodzony prestiżową nagrodą Złotej Maski w Rosji.

Niezapomnianą kreację Danieli Komędery będziemy mogli podziwiać w spektaklu Macieja Kuźmińskiego „Room 40”. Otrzymał on nagrodę publiczności podczas Polskiej Platformy Tańca w 2014r.

Kolejna prezentacja „Nesting” jest efektem współpracy Krakowskiego Teatru Tańca pod dyrekcją Eryka Makohona z izraelskim choreografem IdanemCohenem. Choreografia odwołuje się do idei szukania swojego miejsca w świecie. Obok wymienionych spektakli w programie festiwalu znalazły się również performansy Filipa Szatarskiego i Radka Hewelta, niezależnych choreografów pracujących na co dzień w Wiedniu, dalej spektakl „Swan Like II: Dying Swan” Barbary Bujakowskiej, krakowskiej choreografki wykształconej w Linz (Austrii), wchodzący niejako w dialog ze wspomnianymi przedstawieniami „Object” i „Room 40”. Podobnie jest w przypadku multimedialnego spektaklu „Matylda R. Wszyscy jesteśmy super” Karoliny Garbacik, gdzie podniesiony jest temat współczesnej kobiety.

Festiwal gości docenianych polskich choreografów, między innymi Jacka Przybyłowicza ze spektaklem „Monochrome”, którego twórczość jest rozpoznawalna w świecie. Annę Piotrowską związaną z Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK, która zaprezentuje jeden z jej ostatnich przedstawień „Democratic Body”. Zapraszamy również na drugą produkcję Kieleckiego Teatru Tańca „Sen Jakuba” w choreografii Grzegorza Pańtaka, inspirowaną muzyką Krzysztofa Pendereckiego - „Przebudzenie Jakuba”. Warszawski Teatr Tańca Zawirowania zaprezentuje spektakl „Wybieg” w choreografii Karoliny Kroczak, stworzony dla Elwiry Piorun i Szymona Osińskiego.

Nie zabraknie też prezentacji najmłodszych choreografów. W tym bloku zobaczymy duet - Anny Kamińskiej i Patryka Durskiego nagrodzonych na konkursie choreograficznym 3..2…1 w Krakowie za wykreowanie dialogu i jakości ruchu oraz Ewelinę Drzał-Fiałkiewicz związaną z Lubelskim Teatrem Tańca i Grupą Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej.

Zapraszamy Was na to niecodzienne spotkanie z artystami i tańcem współczesnym!

Joanna Chitruszko

Karolina Garbacik

Anna Królica