13 edycja Festiwalu Kalejdoskop!
PL / EN

Monochrome & Sen Jakuba

Kielecki Teatr Tańca
„Monochrome”

 

Opera i Filharmonia Podlaska, sobota, 9 kwietnia, godz. 19:00

 

Choreografia:  Jacek Przybyłowicz
Czas trwania: 30 min

 

Spektakl jest kalejdoskopem tanecznych obrazów. Obrazów afabularnych ale nie pozbawionych emocji. To one stanowią punkt wyjścia dla choreografii. Są pretekstem do ukazania zależności pomiędzy jednostką   a zbiorowością. To spektakl o różnych odcieniach   tanecznych relacji osadzonych w monochromatycznej przestrzeni sceny.

 

 

____________________________________________________________________________

 

Jacek Przybyłowicz- choreograf, absolwent Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie - pedagogika baletu. W latach 2009-2014 dyrektor baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Karierę wykonawcy rozpoczął w Teatrze Wielkim w Warszawie. W 1991 wyjechał z Polski. Tańczył w Niemczech i w Izraelu. Przez wiele lat był związany z Kibbutz Contemporary Dance Company, dla którego swe prace zrealizowali min: Mats Ek, Ohad Naharin, Jiři Kyliàn, Emanuel Gat i Rami Beer. Od 2002r realizuje swoje spektakle w Polsce i zagranicą min; Naszyjnik Gołębicy, Barocco, Jesień- Nuembir, Alpha Kryonia Xe , Kilka krótkich sekwencji, III Symfonia Pieśń o nocy, Sześć skrzydeł aniołów. W latach 2009-2014 dyrektor baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Laureat 1-szej nagrody na 2 Ogólnopolskim Konkursie Choreograficznym. Odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

 

 

 


Kielecki Teatr Tańca/ Grzegorz Pańtak
„Sen Jakuba"

 

Opera i Filharmonia Podlaska, sobota, 9 kwietnia, godz. 19:00

 

Choreografia: Grzegorz Pańtak
Czas trwania: 9 min

 

Inspiracją do mojego utworu choreograficznego była  muzyka Krzysztofa Pendereckiego pt. Przebudzenie Jakuba, czy też  Sen Jakuba oraz cytat z Księgi rodzaju:
A gdy Jakub zbudził się ze snu, pomyślał: «Prawdziwie Pan jest na tym miejscu, a ja nie wiedziałem».  I zdjęty trwogą rzekł: «O, jakże miejsce to przejmuje grozą! Prawdziwie jest to dom Boga i brama do nieba! »

28, 16-18. Biblia Tysiąclecia, Wydanie trzecie poprawione, Wydawnictwo Pallottinum

 

 

_____________________________________________________________________________

 

Grzegorz Pańtak - Tancerz, pedagog, choreograf. Wspólnie z Elżbietą Szlufik-Pańtak współtworzył i prowadzi instytucjonalny teatr - Kielecki Teatr Tańca. Jako choreograf zrealizował spektakle teatralne i telewizyjne głównie dla Kieleckiego Teatru Tańca. Współtworzył choreografię i był solistą w spektaklu taneczno-muzycznym Siedem Bram Jerozolimy  Krzysztofa Pendereckiego  (Opera Narodowa 2008). Powstały na jago podstawie film TVP otrzymał nominację do International Emmy®Aw

ardw USA (2009). W 2013 wyprodukował w KTT polską prapremierę Święta wiosny Igora Strawińskiego z choreografią Angelina Preljocaja (emisja TVP 2).  Z okazji roku Chopinowskiego organizował i współtworzył choreografię do programu TVP 2 Chopin4 z opracowaniem muzycznym Włodka Pawlika (2010). Współpracuje z Narodową Operą Izraelską, dla której choreograficznie zrealizował Traviatę iCarminę Buranę w reżyserii Michała Znanieckiego (2014, 2015). Dla Opery Wrocławskiej realizował choreografię do opery Turandot (2008) oraz dla Opery na Zamku w Szczecinie Traviatę (2016) – obie w reżyserii Michała Znanieckiego.Tańczył gościnnie w Operze Wrocławskiej w Raju Utraconym Krzysztofa Pendereckiego (2008), Turandot Giacomo Pucciniego  (2010) w Teatrze Maryjskim w Petersburgu w Królu Rogerze Karola Szymanowskiego (2009) i Narodowej Operze Izraelskiej – w Traviacie i Carminie Buranie.